A beszoktatás időszaka nagyon meghatározza a gyermek óvodához való viszonyát a későbbiekben. Ezért próbáljuk a lehető legnyugodtabb feltételeket biztosítani a gyermek közösségbe történő beilleszkedéséhez. Tudjuk, hogy az anya-gyermek kapcsolat meghatározó egész életre. Ezért jó, ha a gyermek a szülővel együtt ismerkedik az óvodával. Anyu vagy apu jelenléte biztonságot ad az új környezet elfogadásához.
Az érzelmileg érettebb gyermek számára a szülőktől való elválás egyrészt vonzó, hiszen mint önálló személyiség ebben a korban már egyre gyakrabban jelzi, hogy több szabadságot, önállóságot igényel. Vonzó a kisgyermek számára a hasonló korú társ is, akihez különböző módon próbál közeledni, attól függően, hogy korábban ezt a törekvését a szülő mennyire segítette illetve gátolta. Az óvodába lépés, a leválás ugyanakkor komoly félelemkeltő tényezőként jelentkezik e gyermekek esetében is.
Az érzelmileg kevésbé érett gyermekek viszont csak a szülő fájdalmas hiányát élik meg, s számukra nincs más eligazodási tényező. Nem képesek megélni a szülőkapcsolatból való kilépés előnyeit, hogy más gyermekekkel kapcsolatba lépve bemérjék saját lehetőségeiket és érzékeljék saját korlátaikat.
A gyermekek igen változatos, eltérő előélettel kerülnek óvodába. Ezért fontosnak tartjuk, hogy a családdal idejében felvegyük a kapcsolatot, s a szülők is tudatosan készüljenek a gyermek beszoktatására. Hagyomány nálunk, hogy a leendő óvodásainkat a nyár folyamán meglátogatjuk otthonukban, betekintünk körülményeikbe és igyekszünk megbarátkozni velük. Óvodás jeleket viszünk magunkkal, gyermek már ekkor kiválaszthatja, hogy melyiket szeretné használni. A szülőkkel megbeszéljük, hogy a rendszeres óvodába járás megkezdése előtt többször, rövidebb időre hozzák be a gyermeküket, hogy ott körülnézhessen és kipróbálhasson óvodai játékokat.
Szeptember 5-én hat, 12-én négy, 19-én két új gyermeket fogadtunk. Jelenleg a kiscsoportba tizenkilencen járnak. Januárban és márciusban még várunk négy új ovist.
Az első napokban a gyerekeket ebéd előtt, néhány napig ebéd után, majd pihenés után vitték haza, mert a fokozatosság megkönnyíti a pici számára az új tárgyi és személyi környezet elfogadását. Ilyenkor elhozhatják magukkal kedvenc játékszereiket, személyes holmijukat, hogy minél előbb otthon érezzék magukat az óvodában.
|