Települési értéktárunkkal kapcsolatos aktuális eseményekről időről időre tájékoztatást adtunk az elmúlt három esztendőben. Mint ismeretes az értéktár bizottság 2016-os megalakulása után 2017-ben kezdődött meg helyi értékeink feltérképezése és leírása a lakosság közreműködésével, de könyvtári foglalkozás keretében az érdeklődő iskolásokat is bevontuk a javaslattételbe. Több alkalommal ismertettük az értéktár bizottság döntéseit és a Somogy Megyei Értéktárba felvett értékeinket, de beszámoltunk az e témában elhangzott előadásokról és a 2019 őszén megrendezett kiállításunkról is. Minden alkalommal kértük a falu lakóit és ezt tesszük most is, hogy további javaslataikat juttassák el polgármesterünkhöz vagy a Települési Értéktár Bizottsághoz. A javaslatok vonatkozhatnak érdekes természeti képződményekre, műszaki létesítményekre, jelentős idegenforgalmi, sport- és közösségi tevékenységre, ránk jellemző gasztronómiai különlegességre, stb. A javaslattételi anyag összeállításában segítséget nyújtunk.
2020-ban az értéktár bizottság több okból nem tudott javaslatokról tárgyalni. Most az önkormányzattal a Magyar Értéktár létrehozásért felelős Agrárminisztériumhoz közösen beadott sikeres pályázatunkról szeretnék tájékoztatást adni. A pályázat megvalósítása a járványhelyzet miatt a következő évre is áthúzódik. Az Értékről értékre, a Kéthelyi Települési Értéktár bemutatása című pályázatunk fő célkitűzése értékeinknek a felnövő nemzedékkel, azaz általános iskolás tanulókkal történő megismertetése a gyerekek aktivitására építve. Ennek érdekében rajzpályázatokat írtunk ki a gyerekeknek.
A lebonyolításához Szatmári Norbert rajz szakos tanár, az alsó tagozat tanítóinak, valamint a művelődési ház dolgozóinak közreműködését kértük. A pályázati felhívást december végén tettük közzé az interneten, a Kéthely Közélet Facebook oldalon, de a téli szünet után az általános iskolában is megkapták a gyerekek.
A pályázatok a következők:
1-4. osztályosok számára saját fantáziájuk alapján A kőkecske monda kőkecskéjének, a Kastélydomb legendájában szereplő vadászkastélynak, valamint az egykori Fancsi-várnak az ábrázolása a feladat.
5-8. osztályosok számára az említett három értéken túl további tíz, az épített és kulturális örökségünk, valamint természeti értékeink közé tartozó értékek ábrázolása a feladat, szabadon választott technikával. Mindkét pályázat beadási határideje 2021. március 1-je. Az elkészült pályamunkákat a tavasz folyamán szabadtéri kiállításon fogjuk bemutatni a falu központjában. Minden résztvevő jutalmat kap, a legjobb munkákat pedig díjazzuk.
Az 5-8. osztályosok számára van még egy pályázatunk, mégpedig a Kéthelyi Települési Értéktár logójának, azaz egyedi azonosítójának megtervezésére. A győztes munkát fogjuk használni az értéktárba felvett értékeink azonosítására, megjelölésére. E pályázat beadási határideje: 2021. február 20-a.
A tavasz folyamán újabb pályázatot írunk ki értékeink fotózására, ez gyerekeknek, fiataloknak és felnőtteknek egyaránt szól majd. A nyáron kiállítást rendezünk a beérkezett alkotásokból. Kérjük, főleg a fiatalokat, figyeljék majd a pályázati kiírást és minél többen pályázzanak!
Reméljük, hogy a 2021-es évben már nem akadályozza a járvány és más körülmény sem a munkánkat, és további értékek felvételéről dönthetünk értéktárunkba! Kérjük, hogy ismerjék meg értékeinket, látogassanak el a https://kethely.hu/kethelyi-telepulesi-ertektar/ címre és a jövő évi kiállításainkra is.
|