2019. szeptember 7.
Bár az időjósok borús, esős időt vártak szombatra, mégis kellemes, vállmelengető őszi nap volt. Régóta készültünk már erre a számunkra nagy napra, a Kéthelyi Asszonykórus 25 éves jubileumi ünnepségére. Hogy miért volt nekünk annyira fontos, amikor mi nem is vagyunk a kórus tagjai? Nagyon egyszerű! Olyanok ők nekünk, mint a saját Nagymamáink. Ott vannak velünk minden pici és nagyobb rendezvényen. Segítenek nekünk mindenben. Az ünnepségekre újabbnál újabb énekekkel, versekkel készülnek, falunapkor, karácsonykor sütnek-főznek velünk, nekünk, értünk, és Kéthely lakosaiért „dolgoznak”. Szeretetből!
2019. szeptember 7. Ez volt az a nap, amikor végre mi is „dolgozhattunk” Őértük. Amikor egy picit visszaadhattunk abból a sok jóból, amit tőlük kaptunk.
1994-et írtunk akkor, amikor a dalos kedvű asszonyokból álló kórus megalakult, 27 fővel, Hurja Lajos tanár úr szakmai vezetésével. A kórus megszervezésében nagy szerepe volt Balázs Lászlónak, Szarvas Jenőnek, valamint Ormándi Gáborné védőnőnek.
15 éven át töretlen volt a kórus működése, Országos Népzenei Minősítőkön sorra szerezték a bronz, az ezüst és arany fokozatú okleveleket, majd 2008-ban megkapták a népzenei minősítőkön elérhető legmagasabb elismerést, az „Aranypáva” díjat.
2009 decemberében azonban hirtelen tragikus esemény következett be. A kórus szeretett karnagya, Hurja Lajos tanár úr rövid betegség után, váratlanul elhunyt, ezért a kórus további működése kétségessé vált. A kórustagok azonban nem adták fel, nem akarták veszni hagyni az eddigi befektetett munkát, továbbra is együtt akartak énekelni. Megkeresték Strohmajer Miklóst, a helyi római katolikus templom kántorát, és felkérték a kórus vezetésére. Ő két évig állt a kórus élén, 2011-ben elfoglaltságai miatt nem tudta tovább vállalni az irányítást.
Az új vezetőt, a marcali Illésné Bene Judit személyében találták meg, aki akkor a kéthelyi általános iskola ének-zene tanára is volt. Az ő vezetése alatt is folytatódtak a kórus sikerei és egy kicsit bővült a repertoáruk. Itthon és a környező települések kötetlenebb rendezvényein, mint a falunapok vagy helyi sajátosságokra építő fesztiválok, már nemcsak népdalokkal, hanem régi slágerekkel is készültek, és nagy sikereket arattak.
Hat év után 2018 szeptemberében ismét fordulópont következett a kórus életében. Illésné Bene Judit távolra költözött, így nem tudta vállalni tovább a vezetést. Nem volt könnyű utódját megtalálni, végül sikerült, Mód Lászlóné Illés Márta személyében. aki 2018. október 1-jétől a kórus szakmai vezetője, irányítója.
A Kéthelyi Települési Értéktár Bizottság 2019. augusztus 12-i ülésén a Kéthelyi Asszonykórus tevékenységét felvette a Kéthelyi Települési Értéktárba. Köszönet a kórus tagjának, Takács Józsefnének, hogy idejét nem kímélve dokumentálta és feldolgozta a kórus 25 éves történetét, így az bekerülhet a település történetébe is.
A viszontagságok után mindig talpra álló kórus, reméljük, még hosszú évekig énekel nekünk. Erre biztosíték a kórustagok éneklésszeretete és az együtt éneklés összetartó ereje.
Kívánjuk, hogy továbbra is legyenek olyan összetartó közösség, mint amilyen az elmúlt 25 év alatt voltak, őrizzék meg azt a kitartó erőt, dalos kedvet, amely átsegítette őket a felmerült nehézségeken. Ehhez a következő Juhász Gyula idézettel kívánunk jó egészséget:
„Szeretni, s énekelni
Mindig szabad, s lehet,
Szeretve, és dalolva
Megszépül az életed…”
|