Régi könyvtárlátogató vagyok, és örömmel tapasztalom, hogy az utóbbi időben milyen változatos, szép programok vannak a kéthelyi könyvtárban: író olvasó találkozó, versmondó verseny, képzőművészeti kiállítások, helytörténeti megemlékezések, interaktív irodalmi órák, s no persze az internet-hozzáférés, meg a sok-sok olvasnivaló.
Meg kell említenünk, hogy mindez elsősorban Kovács Lajosné - „könyvtáros Kati néni” – és Balla Mária lelkes munkájának az eredménye. De ne feledkezzünk meg a segítő támogatókról, résztvevőkről se!
Tavasszal a Cigány Történeti, Kulturális, Oktatási és Holokaust Központ országos szellemi tízpróbát indított „Közelítő” címmel. Kati néni erre invitált gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
Csodálkozva, kissé kétkedve álltam hozzá az elején. Aztán elgondolkodtam azon, hogy együtt élünk, együtt tanulunk, dolgozunk, és alig tudunk valamit a cigányságról. Pedig mennyi híres művészük van, elsősorban zenészek, de költők, írok, képzőművészek is. Így belevágtam én is.
A pályázatra 64 településről, 347 pályázó 1856 helyes megoldást küldött be. Mi, kéthelyiek (10 fő) ötödikek lettünk az ország legtöbb eredményes próbatevőit jegyző településeinek rangsorán. S jött a kellemes meglepetés! A sorsoláson Kovács Erik tanulónak, a felnőttek közül Orsós Dórának és nekem kedvezett a szerencse.
A díjakat (értékes könyvek, Cd-k) a roma Holokaust emléknapján, augusztus 2-án Budapesten megrendezett ünnepélyes megemlékezésen vehettük át olyan neves személyiségektől, mint Colleen Bell amerikai nagykövetasszony, Makai István a Roma Polgári Tömörülés vezetője. Az eseményről a legtöbb Tv csatorna is beszámolt az esti hírműsorokban.
S ha már lehetőség adódott, hogy elmehessünk Budapestre, az ünnepi megemlékezés után a város nevezetességeivel ismerkedtünk.
Köszönjük Molnár Balázs polgármester úr és Nikula András Csaba képviselő úr segítségét, mellyel az utazást lehetővé tették számunkra. Igazán szép élmény volt.
|