A falusi malacbandától a Kristály-palotáig
160 éve Kéthelyen született Szimpliczius Barcza József cigányzenész
A XIX. században szinte nem volt olyan falu, amelynek ne lett volna zenekara, korabeli szóhasználattal cigánybandája. A falusi bandák közül többen a városba szegődtek, s ott fejlesztették zenei képességüket. Közülük több banda messze földön is ismert lett. A híres cigányzenészek gazdagon és elegánsan éltek, ők lettek a cigányság arisztokráciája.
Híres, külföldet is járó cigányzenész lett Barcza József is, aki. Holládon kezdett muzsikálni. Majd Marcaliba ment, a Tigris nevű bandába, aztán Somogyszilba, majd ismét Marcaliban muzsikált, mígnem 1874 végén Kaposvárra szerződött. Később külföldi turnéira is innen indult.
Barcza 1847. február 19-én, tehát 160 évvel ezelőtt született Kéthelyen. Apja is cigányzenész volt. A fiatal Barcza kétszer nősült, először tizenhat éves korában. Első házasságából kilenc, a másodikból három gyermeke született. Mari lányának férje, a Barcza-zenekar egyik tagja, Rigó Jancsi lett. A kedvelt krémes sütemény róla kapta a nevét.
Barcza külföldi turnéiról a Somogy c. hetilap mindig beszámolt. Innen tudjuk, hogy még marcali zenészként bandájával 1874 nyarán Amerikában vendégszerepelt, 1875-ben pedig Amsterdamban és Brüsszelben muzsikált. A külföldi fellépések 1879-től lettek rendszeresek. Bandájával bejárta szinte egész Európát. Közönsége volt a belga, a szász, a porosz király, a walesi herceg. 1882-ben, majd 1891-ben Viktória királynő is meghívta Londonba. A Hyde parkban álló, híres Kristály-palotában egy hónapig játszottak. A Kristály-palota abban az időben a világ egyik legfényesebb mulatójának számított. Játékukat Brüsszelben Liszt Ferenc, Svájcban pedig Munkácsy Mihály is hallgatta.
Szereplései után mindig Kaposvárra tért vissza. Játszott a Korona fogadóban, az Erzsébet kávéházban, az Ipar vendéglőben és a Szarvas étteremben. Zenélt bálokon, névnapokon, esküvőkön, szüreten, jótékonysági rendezvényen. Negyven évig uralta Kaposvár zenei életét. A századforduló után inkább itthon muzsikált, illetve adriai üdülőhelyeken.
A Somogy feljegyezett vele kapcsolatban egy technikatörténeti érdekességet is. A kaposvári távírda vezetőjének lakásában Barcza és veje, Rigó Jancsi 1884-ben az akkor újdonságnak számító távbeszélőbe muzsikált. A vonal túlsó végén, a pécsi távírdában hallgatták a játékukat. Pályája 1910-ben szakadt meg betegsége miatt. 1913. április 26-án hunyt el Kaposvárott, tüdőtágulásban. Sírja is Kaposváron van a Nyugati temető V. 23. 1-2. parcellájában.
Barcza népszerűségére jellemző, hogy Rippl-Rónai, aki először Párizsban, majd itthon a Róma-hegyen hallgatta játékát, Medgyessy Ferencet megbízta Szimplicziusz Barcza szobrának elkészítésével. A Szimplicziusz nevet még marcali zenész korában vette fel. A szobor felállítására azonban nem került sor, valószínűleg az első világháború kitörése miatt. |