A parlagfű elleni védekezés elsősorban a föld tulajdonosának, illetve használójának a kötelezettsége. A hatóság feladata ezért csak a közérdekű védekezés elrendelésére és a növényvédelmi bírság kiszabására terjed ki.
Belterületen az önkormányzat jegyzője látja el a növényvédelmi hatósági feladatokat, mint a parlagfűvel fertőzött területek felderítése, az eljárások megindítása. Az eljárás más hatóság – főleg a földhivatal – megkeresésére, vagy bejelentésre is indulhat.
Külterületeken a parlagfűvel fertőzött területek felkutatását a törvény a földhivatalok hatáskörébe utalta. Az ellenőrzést a földhivatalok e feladattal megbízott munkatársai határszemlék során végzik – légi felvételek és az előző évi eljárások adataira támaszkodva – együttműködve a növényvédelmi hatósággal, a Növény- és talajvédelmi Szolgálatok szakembereivel.
A parlagfű elleni védekezés hatósági tennivalóit alapvetően négy jogszabály rendezi.
- A növényvédelemről szóló 2000. évi XXXV. törvény
- A növényvédelmi tevékenységről szóló 5/2001,/I.16.) FVM rendelet
- A növényvédelmi közérdekű védekezés szabályairól szóló 199/2004.(VI.23.) Korm. rendelet
- A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény
Fenti jogszabályokból adódóan az eljárás az alábbi:
- helyszíni ellenőrzés a földhasználó parlagfű elleni védekezésének elmulasztásának megállapítására,
- amennyiben megállapítást nyert a védekezési kötelezettség elmulasztása – határozathozatal
- közérdekű védekezés elrendelésére
- közérdekű védekezés költségeinek megtérítésére
- növényvédelmi bírság kiszabására.
A hatóság figyelmezteti az ügyfelet, hogy amennyiben előírt védekezési kötelezettségének nem, vagy nem megfelelően tesz eleget, úgy
100.000 Ft-ig terjedő mértékű végrehajtási bírságot szab ki, és/vagy
a védekezést az ügyfél költségére és veszélyére elvégzi, vagy elvégezteti, az előreláthatólag felmerülő költség előlegezésére kötelezés mellett (közérdekű védekezés), és/vagy
az ügyféllel szemben 20.000 Ft-tól 2.000.000 Ft-ig terjedő növényvédelmi bírság szabható ki.
A parlagfű legintenzívebb növekedési időszaka július hónap, a virágpor szóródása legnagyobb tömegben július végén és augusztus hónapban történik. Ezért az ingatlantulajdonosoknak a parlagfű elleni védekezést június 30-ig végre kell hajtaniuk, azt követően pedig a parlagfű virágzását, az allergén pollen levegőbe kerülését folyamatosan megakadályozni. A védekezés legegyszerűbb módja a június végétől 2-3 alkalommal végzett kaszálás, esetleg a vegyszeres gyomírtás. A művelési cél nélküli talajbolygatás csak serkenti az egész szezonban folyamatosan csírázó parlagfű szaporodását.
Reményeink szerint a folyamatos ellenőrzés és a hatósági eljárások eredményeként várhatóan jelentősen csökkenni fog a fertőzött terület.
|