A csinos hasról...
A szív és érrendszeri halálozás (pl. szívinfarktus) egyik legfontosabb rizikófaktora az elhízás, és azt is tudjuk, nem mindegy, hogy a súlyfölösleg hova rakódik le. Az orvosok tapasztalata szerint a törzsi típusú elhízás, a hasra és főleg a derékra rakódó plusz az, ami összefügg az életet befolyásoló érbetegségek kialakulásával. (A hölgyekre jellemző - csípőre és combra rakódó - párnák orvosi szempontból kevésbé veszélyesek.) Az utóbbi időben kezdték megismerni ennek okait. A fent említett területek zsírsejtjei (adipocitái) különböznek más testtájak zsírsejtjeitől. Önállóan is olyan hormonszerű anyagok termelésére képesek, melyek áttételesen hozzájárulnak a zsíranyag-csere zavarához, érbetegségek kialakulásához. Ezekhez képest eltörpülnek a kinőtt nadrágokkal és szoknyákkal járó bosszúságok.
Tehát a lapos has nemcsak azért javasolt, hogy kedvenc hetilapunk címlapfotójához hasonlítsunk, hanem mert ez a hosszú élet egyik titka.
A lázcsillapításról...
Az influenza időszakon túl vagyunk, szerencsére falunkat - a védőoltások magas száma miatt - a járvány kevésbé érte el. Az őszi-téli időszakban azonban más vírusos és bakteriális betegségek is okozhatnak kellemetlen magas lázat.
A testhőmérséklet növekedése a szervezet reakciója a kórokozóra és az általa okozott gyulladásra. Csökkentése egyébként egészséges embereknél 38-39 oC felett szükséges, alapbetegséggel rendelkezőknél már korábban is. A lázcsillapító gyógyszereket ismerjük, adagolásukat általában a dobozon feltüntetik.
Azt azonban kevesen tudják, hogy a fizikális lázcsillapítás egyenértékű a gyógyszeressel, sőt - amikor a tabletták nem hatnak - a jól végzett teljes testborogatás, a hűtőfürdő segít. Mint a nevéből is kitűnik, borogatást nemcsak a csuklóra, homlokra kell tenni lázcsillapítás céljából, hanem megfelelő méretű lepedő, törülköző szükséges, mely közel a teljes testfelülettel érintkezik. Ha a textília fölmelegszik a testhőtől, ismét be kell vizezni, majd kifacsarva a beteg törzsére tekerni. Ha a hűtőfürdőt választjuk, akkor az legyen kézmeleg, és lassan hűtsük - amikor a beteg benne ül - olyan hőmérsékletig, ami az egészséges ember kezének is hűvös. A test szárazra törlése után lázmérés következik, és ha a magas láz nem csökken, ismétlés javasolt.
Ezek a módszerek nem igazán kellemesek, de arra gondolva, hogy a lázcsillapító injekciókat tökéletesen helyettesítik, talán könnyebben alkalmazzuk őket. |